Diabeti… disa këshilla të thjeshta për ta mbajtur nën kontroll

Diabeti… disa këshilla të thjeshta për ta mbajtur nën kontroll

Diabeti është një gjendje në të cilën trupi juaj nuk mund të përdorë si duhet apo të ruajë ushqimin për energji. Ajo cfarë i nevojitet trupit tuaj, quhet glukozë, një formë sheqeri.  Glukoza vjen nga ushqime si frutat, qumështi, disa perime, ushqimet me niseshte dhe sheqer. Për të kontrolluar glukozën e gjakut (sheqerin), ju duhet të hani ushqime që shëndetshme, të jeni aktivë dhe mund t’ju duhet të merrni disa pilula dhe/ose insulinë.

Më poshtë do të gjeni disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë deri në momentin që të takoheni me një dietolog/e.
Këshillat:
1. Hani 3 vakte në ditë në orare të rregullta dhe ndërmjet vakteve të ketë hapësirë jo më shumë se 6 orë. Ju mund të keni benefite gjithashtu dhe nga një vakt i ndërmjetëm i shëndetshëm.
ArsyejaTë hani në orare të rregullta ndihmon trupin tuaj të kontrollojë glukozën në gjak (nivelet e sheqeri).

2. Limitoni sheqernat dhe ëmbëlsirat.
Arsyeja-Sa më shumë sheqer të konsumoni, aq më i lartë do të jetë glukoza juaj në gjak. Embëlsuesit artificialë mund të jenë të dobishëm.

3. Limitoni sasinë e ushqimeve të pasura me yndyrë, si ushqimet e skuqura, patatinat etj.
Arsyeja-Ushqimet e pasura me yndyrë mund të shkaktojë që ju të shtoni peshë. Një peshë e shëndetshme ju ndihmon të kontrolloni glukozën në gjak (sheqerin) dhe është më e shëndetshme për zemrën tuaj.

4. Hani më shumë ushqime të pasura me fibra si drithërat e plota, thjerrëzat, fasulet e thara, bizele, oriz kaf, perime dhe fruta.

Arsyeja-Ushqimet e pasura në fibra mund t’ju ndihmojnë që të ndiheni të ngopur dhe mund të ulin glukozën në gjak (sheqerin) dhe nivelet e kolesterolit.

5. Nëse jeni të etur, pini ujë.

Arsyeja-Të pini lëngje frutash me sheqerna të shtuara mund të rrisin glukozën në gjak (sheqer).

6.Shtoni aktivitet fizik në jetën tuaj.

Arsyeja-Aktiviteti fizik i rregullt do të përmirësojë kontrollin ndaj glukozës së gjakut (sheqerit).

Plani për një ushqyerje të shëndetshme:
-Pini një gotë me qumësht dhe një hani një copë fruit për të plotësuar vaktin tuaj.
-Alkooli mund të ndikojë në nivelet e glukozës së gjakut dhe të shkaktojë shtimin në peshë. Flisni me një specialist nëse mund të përfshini alkoolin në planin tuaj ushqimor dhe sasinë e rekomanduar.
-Hani më shumë perime. Janë të pasura me lëndë ushqyese dhe përmbajnë pak kalori.
-Përfshini peshkun, mishi i butë, djathi me pak kalori, vezët, ose zgjedhje proteinash vegjetariane si pjesë e vaktit tuaj.
-Kur të planifikoni një vakt, duhet të jeni shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e porcioneve.
-Rekomandohet që të gjithë njerëzit me diabet duhet të marrin këshilla nga dietologë të regjistruar.
-Menaxhimi i mirë i diabetit përfshin ushqyerje të shëndetshme, të qënit aktiv dhe të merrni mjekimet e rekomanduara.
-Sigurohuni të hani mëngjes për të filluar sa më mirë ditën.


Rrisni aktivitetin fizik:

-Përfshini aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme.
-Përpiquni të jeni aktiv në sa më shumë ditë të javës.
-Ecni sa më shumë të mundeni, në vend se të ecni me makinë.
-Bëni aktivitete familjare: provoni notin ose patinazhin në vend se të shihni televizor.
-Provoni aktivitete të reja, mësoni të kërceni, luani basketboll etj.


Ndiqni një stil të shëndetshëm jetese:

-Perime dhe fruta
-Produktet e grurit
-Qumështi dhe alternativa të tjera
-Mishi dhe alternativa të tjera
-Kujdes me porcionet që mund t’ju ndihmojnë të mbani apo të arrini një peshë të shëndetshme trupi.
-Përfshini ushqime të pasura me fibra
-Bëni zgjedhje me yndyrë të ulët
-Zakonet e shëndetshme ushqimore duhet të “ndërtohen” përreth një stili të shëndetshëm jetese- qëdroni aktivë përgjatë ditës.

error: Nuk lejohet kopjimi!