A e dini se nese konsumoni banane ju nuk shtoni peshe

A e dini se nese konsumoni banane ju nuk shtoni peshe

Bananet nuk ju bejne te shtoni peshe :

8 arsye për të ngrënë banane ..

Sa herë keni dëgjuar që bananet ju shendoshin? Shumë njerëz privojnë veten nga ky frut i shijshëm duke menduar se është një bombë me kalori dhe sheqerna: asgjë më e rreme. Bananet nuk ju shendoshin, përkundrazi, ato gjithashtu mund të na ndihmojnë të humbim peshë, si dhe të kemi shumë përfitime të tjera për shëndetin tonë.

– Zemra.
Banania përmban kalium, një elektrolit thelbësor për trupin tonë. Nivele të larta të kaliumit zvogëlojnë rreziqet kardiovaskulare dhe rregullojnë presionin e gjakut.

– Depresioni.
Banania përmban triptofan e cila, në trup, shndërrohet në serotonin, hormoni i lumturisë që përmirëson gjendjen shpirtërore dhe rrit ndjenjën e lumturisë. Për më tepër, është një frut i shkëlqyer energjie.

– Kapsllëk.
Fibra është thelbësore për tranzitin e zorrëve, dhe banania është veçanërisht e pasur me të. Marrja e një bananeje 20-30 minuta pas vaktit mund të ndihmojë .

– Pesha.
Pavarësisht se janë të pasura me kalori, bananet janë shumë të dobishme për të humbur peshë. Ata furnizojnë trupin tonë me fibra, ndërsa vitamina e tyre B6 na ndihmon të parandalojmë diabetin e tipit 2.

– Kancer.
Ky frut përmban përbërës fenolikë antioksidues dhe konsumimi i rregullt i saj mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të veshkave.

– Ulcerat.
Bananet rekomandohen për ata që vuajnë nga problemet e traktit gastrointestinal, falë qëndrueshmërisë së tyre. Bananet mund të krijojnë një shtresë mbrojtëse në stomak, duke neutralizuar acarimin e shkaktuar nga aciditeti i tepërt.

– Aciditeti.
Konsumimi i një bananeje pas ngrënies mund të parandalojë acarimin në fyt dhe gojë të shkaktuar nga aciditeti. Ky frut ka një veti anti-acide që neutralizon aciditetin pothuajse menjëherë.

– Nervat.

Bananet janë veçanërisht të pasura me vitaminë B, një lëndë ushqyese thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit nervor.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!