Si të parandalojmë dhe luftojmë ftohjet me ushqime dhe mjete të natyrshme.

Si të parandalojmë dhe luftojmë ftohjet me ushqime dhe mjete të natyrshme.

 

Ftohja është një infeksion viral që ndikon në rrugët e frymëmarrjes sidomos në muajt e vjeshtës dhe dimrit dhe është jashtëzakonisht ngjitës, duke u transmetuar përmes pikave të vogla të emetuara në ajër me një kollë, teshtimë ose ndërsa ne flasim.

Le të shohim së bashku disa ushqime dhe mjete të natyrshme që ndihmojnë për ta parandaluar atë:

-Limoni

Limoni, është i pasur me vitaminë C, lehtëson simptomat e dhimbjes së fytit, të ftohtit dhe të gripit.
Vajrat esenciale të limonit parandalojnë sëmundjet ngjitëse, në sajë të përbërjes së tyre antivirale dhe antibakteriale. Kur fyti fillon të djegë dhe të ftohtin duke u afruar,për ta parandaluar atë mjafton të hani një kokërr limon me gjithë lëkurën edhe farat.Në rast të një dhimbje të fytit, gargarë me lëng limoni është e shkëlqyeshme dhe kur hunda është e bllokuar, hidhni disa pika limoni në të.

-KIVI

Kivi ,me origjinë nga Kina, u miratua dhe u përzgjodh në Zelandën e Re, ku u quajt “Kivi” nga emri i shpendëve, simboli i vendit dhe sot e gjejmë të prodhohet edhe në Itali.
Kivi përmban 85 mg vitaminë C për 100 gr. peshë dhe në mënyrë efektive kundërvepron të ftohtit dhe gripit. Vitamina C e përfshirë në të rrit sistemin e imunitetit, duke na mbrojtur nga infeksionet virale siç janë ftohjet dhe gripit. Përveç kësaj, ky frut është një laksativ natyral i vërtetë, pasi është shumë i pasur me ujë dhe fibra, të cilat ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut, stimulimin e zorrëve për të punuar rregullisht dhe është i pasur me pektin, gjë që shkakton ndjenjën e ngopjes.Është gjithashtu i dobishëm për të vënë në një dietë pa vuajtje.

– MJALTË NATYRAL: Mjalti natyral përbëhet nga pelte mbretërore,propolis dhe bleta polen,përmban enzima që vrasin bakteret dhe viruset.Ne rekomandojmë mjaltin aromatik, të pasur me vajra esenciale, të tilla si eukalipt, që ka një veprim qetësues për kollë dhe ekspektoran, por edhe mjaltin e trumzës.

Hudhra

Vret viruset në sajë të një prej komponentëve kimike të saj, allicin, e cila gjithashtu ul kolesterolit të keq dhe ul presionin e gjakut gjithashtu ndihmon në parandalimin mpiksjen e gjakut. Hudhra është e njohur per forcimin e sistemit imunitar, një antibakterial shkëlqyer dhe antivirale, ilaç I jashtëzakonshme natyror për ftohjet, kollitet dhe gripit. . Një supë bërë me 52 karafil, hudhër, qepë, trumzë dhe limon, duke shkatërruar pothuajse të gjitha viruseve që gjen duke përfshirë gripin, ftohjet dhe Norovirus.

Domatja

Mjeti më i mirë për të përshpejtuar shërimin është të hani domate dhe sallata të papërpunuara, ose të përgatitni një centrifugë domate. Pirja e 2-3 gotave në ditë e kësaj pije shërben për të lejuar që likopeni të veprojë si një antioksidant, duke luftuar radikalet e lira. Një domate është e mjaftueshme për të mbuluar 40% të 80 mg të vitaminës C që një i rritur duhet të marrë çdo ditë, duke pasur parasysh se kjo vitaminë është shumë e dobishme për prodhimin e hemoglobinës dhe qelizave të kuqe të gjakut në palcën e eshtrave

PUMPKIN ( kungujt)

Rrënjët e kungujve përdoren në mjekësinë popullore për të luftuar ftohjen.Një lugë çaji e rrënjve te kungullit te shtypur, të përzier me të njëjtën sasi te barabarte borziloku te shtypur,dhe duhet konsumuar nje luge ne mbremjemje për një muaj, është një ilaç i jashtëzakonshëm për ftohjen.Kjo perime me tul të verdhë-portokall është shumë e pasur me vitaminë C dhe fibra të cilat, përveç një ndihme të madhe kundër ftohjes, janë një ilaç kundër kapsllëkut të zorrëve, duke ndihmuar ata që vuajnë nga kapsllëku dhe parandalojnë cystitis.

VIN BRULE ‘: “verë e djegur” është një pije me origjinë të lashtë. Thuhet se ajo u shpik nga fratarët të cilët e perdornin kur nuk ndiheshin mire.Efektiviteti i saj konsiston në parandalimin dhe luftimin e sëmundjeve nga te ftohurit dhe viruseve të mushkërive për shkak të veprimit të taninave, përbërësve natyrorë të verës, të cilat kanë një efekt antiviral dhe çlirohen nga maceracioni i kesaj pijeje. Për të rritur efektin e kesaj pije, është e këshillueshme që ta pini shumë të nxehtë dhe të thithni avujt e lëshuar prej tij.Veren e ziejme me nje shkop kanellë, e cila forcon sistemin imunitar, me karafil, të cilat janë antibakterial te shkëlqyer dhe me limon, antiseptik dhe balsamic.Vera e djegur, ka nje efekt dehese keshtu qe keshillohet te pihet para gjumit,dhe me pas ajo te jep nje djersitje te lehte qe ndikon ne lehtesimin e simptomave.Në qoftë personi eshte ftohur, është e nevojshme te pushoni shumë,te pini lëngje, të tilla si ujë, çaj dhe supë pule, supe me perime qe eshte shumë ushqyesve dhe antioksidantë që janë gjetur në perimet organike jane te nevojshme për lehtësimin e ftohjes dhe gripit. E rendesishme eshte është që të laget ambienti në të cilin jetojmë.

error: Nuk lejohet kopjimi!