6. Gjethet e dafinës kanë veti mjekësore dhe kur kombinohen me vaj ulliri ata shndërrohen në një ilaç shumë të fuqishëm i cili ka aftësinë të zhdukë variçet.

Përbërësit:
30 gram gjethe dafine
250 ml vaj ulliri

Përgatitja:
Merrni disa gjethe dafine, copëtojini dhe lërini  të thahen. Më pas hidhini në një kavanoz me vaj ulliri. Mbylleni me kapak dhe lërëni në një vend të freskët për 2 javë. Largojini gjethet e dafinës dhe zëvendësojini me të reja. Lëreni edhe për 2 javë të tjera dhe më pas kulloni vajin. Ngroheni pak dhe zhysni në të pak pambuk. Aplikojeni mbi variçe deri kur ato të zhduken plotësisht.

7. Uthulla e mushtit të mollës

Uthulla e mollës është një mënyrë trajtimi shumë efikase, sepse është një pastrues natyral. Duke e aplikuar në venat e prekura, ndihmon në rrjedhjen e gjakut dhe qakullimin e tij, për pasojë zvogëlon ënjtjen.
Si t’a përdorni? Lagni një copë pambuku me uthull molle. Aplikojeni në zonën e variçeve dy herë në ditë: në mëngjes dhe në mbrëmje. Rezultatet do të jenë të dukshme mbas një muaji.

8. Vaji i hudhrës

Hudhra është e njohur për vetitë anti-inflamatore si dhe për zvogëlimin e simptomave të variçeve. Ajo redukton toksinat e dëmshme në enët e gjakut dhe ndihmon në përmirësimin e qarkullimit.
Si ta përdorni? Çdo mbrëmje para se të flini, hidhni disa pika vaji hudhre në gishta dhe masazhoni me lëvizje rrethore zonat e variçeve. Vendosni sipër një qese plastike dhe lidhini këmbët me një rrobë të ngrohtë ose me fasho. Në mëngjes, lani këmbët dhe vishni tuta të ngrohta. Bëjeni çdo natë këtë kurë. Duhet të prisni pak muaj që të shihni rezultatet.

Si të përgatisni vajin e hudhrës?

Përbërësit:

3 portokalle

6 thelpinj hudhre

2 lugë gjelle vaj ulliri

Grini imët thelpinjtë e hudhrës dhe vendosini në një kavanoz me kapak. Më pas shtoni vajin e ullirit dhe lëngun e tre portokalleve. Lëreni të qëndrojë 12 orë para përdorimit. Tundeni mirë para përdorimit.

9. Çaji i hithrës

Përzieni 200 ml ujë dhe një lugë gjelle hithrash të freskëta dhe lëreni përzierjen në zjarr të ulët derisa uji të valojë. Lëreni të ftohet, kullojeni dhe pijeni tre herë në ditë para buke. Duhet ta ndiqni të paktën gjashtë muaj këtë kurë.