Selinoja dhe vlerat e saj ushqyese ne organizem

Selinoja dhe vlerat e saj ushqyese ne organizem

Selino është një perime shumë e vjetër.Të dhënat tregojnë se selino ishin gjetur te eshtrat e gjetura në varrin e faraonit “mbretit Tutankhamun”, i cili vdiq në 1323 para Krishtit.

Në Greqinë e lashtë, gjethet e selinose janë përdorur si zbukurim I oborreve për të vdekurit dhe për të bërë kurora ose per kurorat qe I jepeshin fituesve te betejave. Selino është përmendur edhe tek Iliada e Homerit dhe Odisea; kuajt rriteshin me selino të egra që rriteshin në të gjithë Trojën.Në të kaluarën, selinoja mbilleshe si një perime gjatë dimrit dhe në fillim të pranverës. Njerëzit parapëlqenin për të ngrënë selino për të ndihmuar me pastrimin e organizmit dhe besonte se selino ka vepruar si një tonik detox natyror që mund të parandalonin shume sëmundje.

Farat e selinose janë përdorur edhe për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve. Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit. Më vonë, në Romë kjo bimë simbolizonte fitoren dhe kështu së bashku me dafinën është përdorur si kurorë në kokat e fituesve. Selino, i cili ka emrin shkencor Apium graveolens, është një perime që rrjedh nga familje bimore e quajtur Apiaceae. Eshte nje burim i shkëlqyer i antioksidantë dhe enzimave të dobishme, përveç vitaminave dhe mineraleve të tilla si vitaminë K, vitaminë C, kalium, folate dhe vitaminë B6. Administrohet si një agjent anti-hypertensive në mjekësinë popullore për shekuj me radhë, selino vazhdon për të provuar se ka shumë përfitime kardiovaskulare.

Në studimet e fundit farmakologjike, selino tregon se antioksidantet dhe aktiviteteti anti-inflamator ndihmon ne përmirësimin e presionit te gjakut dhe nivelet e kolesterolit, si dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Selino gjithashtu ofron fibra dietetike – veçanërisht kur ju hani më shumë se një filxhan në një ditë – që rrit tretjen dhe humbjen e peshes. Përveç kësaj, përqindja e larte e selinose dhe e ujit dhe elektroliteve parandalojne dehidratimin, dhe komponimet e veçanta ndihmojnë selino për të vepruar si një diuretik. Si një furnizues me flavonoide antioxidant dhe fitonutrientet polifenole, përfitime të tjera të rëndësishme të selino përfshijnë aftësinë e tij për të përmirësuar mëlçinë, lëkurën, syte dhe kujtesen. Selino përmban minerale shumë të rëndësishme të tilla si kalium, zink, kalcium, hekur, fosfor, magnez, vitaminë C, vitaminë B, etj. Në mjekësinë kineze, selino është përdorur si një ilaç për tensionin e lartë të gjakut dhe për artritin dhe problemet me reumatizmën. Substanca tek selino me emrin polycetylene është përgjegjëse për lehtësimin e inflamacionit në rastin e artritit rheumatoid dhe osteoartritin.

Selino përmban pthalides, te cilat ndikojnë ne uljen e presionit te gjakut duke relaksuar muskujt rreth arterieve dhe duke lejuar enët te zgjerohen.Kërcelli i gjatë i selinos ngjason me eshtrat dhe sipas studimeve selino është shumë efikas për shëndetin e kockave. Përmban shumë elemente ushqyese, mineraleve dhe vitaminave të cilat përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe veçanërisht shëndetin e eshtrave.Selino përmban 23 për qind silic i cili luan rol të rëndësishëm në ndërtimin e eshtrave, nyjave, thonjve të forte dhe flokëve. Selino është i pasur me kalium i cili është shumë i rëndësishëm për shfrytëzimin e drejt të kalciumit në eshtra, me çka përmirësohet shëndeti i eshtrave dhe parandalohen thyerjet. Niveli i lartë i kalciumit në selino do të absorbohet në mënyrë të duhur me ndihmën e kaliumit, ndërsa kalciumi do të reduktojë rrezikun nga humbja e masës kockore. Përfitimet më të mëdha udhqyese gjenden në selinon e freskët, apo në lëngun e saposhtrydhur.
Përbërja e selinos
Është burim i shkëlqyer i kaliumit (ka rol të rëndësishëm në rregullimin e qarkullimit të gjakut, ruajtjen e masës eshtërore, funksionimin e sistemit nervor, zemrës, veshkave dhe funksioneve muskulore dhe adrenalinës), vitaminës C (e cila ndihmon tek infektimet me viruse dhe baktere, ftohja, astma, alergjitë, sëmundjet e zemrës…), vitaminës B1 (e cila është përgjegjëse për funksionim normal të sistemit nervor). Përveç këtyre, në selino janë gjetur edhe natriumi, kalciumi, proteina, selinoja e papërpunuar është efektive kundër gurëve të veshkave, sepse ndikon si diuretik. Ajo gjithashtu ul edhe shtypjen e gjakut, zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak, si dhe nivelin e kolesterolit. Ekspertët e rekomandojnë këtë bimë për ta luftuar stresin. Farat e saj përdoren për përgatitjen e barërave për qetësim. Pirja e lëngut të saposhtrydhur të rrënjëve, gjetheve dhe trungut është një ilaç i shkëlqyeshëm për të rrëzuar kilet e tepërta. Kompleksi i natriumit ndihmon në zbutjen e acidit në lukth dhe ashtu ndikon mirë edhe në tretje dhe e zvogëlon fryrjen. Selinon mund ta përdorim edhe për shërimin e astmës. Për shkak të përmbajtjes së madhe të vajrave eterike dhe përbërësve të tjerë të dobishëm, selinoja ndikon kundër baktereve dhe mukozës në zorrë dhe në traktet urinare.

Ja disa nga përfitime kryesore që marrim nga konsumi i selinos
– Eshte e shkelqyer ne dietat dobesuese
Një selino e madhe i ka vetëm 16 kalori. Për këtë arsye është mirë që ta përdorni në sallata dhe supa.
– Është e mirë për sytë
Një selino përmban deri në 10 për qind të nevojave ditore të organizmit për vitaminë A, e cila është e domosdoshme për shikimin.
– Ndihmon në rastet e inflamacionit
Nëse keni inflamacion konsumoni më shumë selino për trajtim të proceseve të inflamacionit. Substanca bimore luteolin që gjendet kryesisht në selino dhe speca, redukton inflamacionet në tru që lidhen me plakjen dhe çojnë në probleme të kujtesës. Eksperimentet laboratorike të kryera në minj treguan se kjo substancë “frenon” lirimin e molekulave që shkaktojnë inflamacion. Kafshët që iu nënshtruan eksperimentit u ushqyen me ushqime që përmbanin luteolin për katër javë me rradhë, fakt që vërtetoi se minjtë më të vjetër, që kishin konsumuar stubstancën në fjalë, rezultuan më të aftë në teste të ndryshme të të mësuarit dhe kujtesës, në krahasim me minjtë më të rinj që nuk kishin konsumuar luteoline. Shkalla e inflamacionit në trurin e minjve të vjetër të ushqyer me luteolin ishte e njëjtë me atë të kafshëve më të reja që i ishin nënshtruar eksperimentit.
– Selinoja ka veti qetësuese
Kjo bimë është e pasur me magnez dhe vajra eterike që ndihmojnë për qetësim të sistemit nervor. Një selino para fjetjes ndihmon për gjumë më të mirë.

Green smoothie with celery, cucumber, spinach, apple, lemon in glass

– Rregullon vlerën e acideve në organizëm
Selinoja ka mjaft minerale që ndihmojnë në reduktimin e acidit në lukth.
– Permireson tretjen
Përqindja e lartë e ujit bën që selinoja të jetë e mirë për tretjen. Kjo përqindje e lartë e ujit në kombinim me fibrat ndihmon edhe në rregullimin e jashtëqitjes.
– Përmban kripëra shume te rendesishme per organizmin
Kripa në selino është organike, natyrale dhe e domosdoshme për shëndetin tuaj.
– Selino kontrollon nivelet e kolesterolit te keq
Përbërësi i bimës, butilftalidi, i cili ia jep shijen specifike selinos, gjithashtu ndihmon edhe në redukton e sasisë së kolesterolit të keq. Ndërkohë kolesterolin e keq mund ta ulni duke përdorur yndyrna të shëndetshme si avokadot, Pthalides qe përmban selino gjithashtu mund te ule kolesterolin me rritjen e sekretimit te acidit. Lëngu që përftohet nga dy kërcenj të selinosë mund ta ulë kolesterolin me të paktën 7 përqind. Yndyrnat e avokados përmbajnë disa fitokimikate që ndihmojnë për të ulur kolesterolin e keq” LDL dhe të rrisë nivelin e HDL­së (lipoproteina me densitet të lartë) apo kolesteroli i mirë që ndihmon për pastrimin e kolesterolit të tepërt në trup.
– Ndihmon ne uljen e tensionit te larte te gjakut
Selinoja e papërpunuar, është dëshmuar shkencërisht, e ul shtypjen e gjakut. Selino përmban pthalides, te cilat ndikojnë ne uljen e presionit te gjakut duke relaksuar muskujt rreth arterieve dhe duke lejuar enët te zgjerohen. Kalciumi, magnezi dhe kaliumi qe përmban selino gjithashtu ndihmojnë ne rregullimin e presionit te gjakut.
– Pengon zhvillimin e qelizave kanceroze
Shumë studime kanë zbuluar që selinoja e ndal rritjen e qelizave malinje, veçanërisht të qelizave të kancerit të pankreasit. Studime të tjera pohojnë se e parandalon formimin e qelizave të kancerit të gjirit. Një kërcell selino në ditë jep dhjetë për qind të vitamimës së rekomanduar ditore. Perimja ideale për të rënë në peshë për shkak se përmban vetë 10 kalori . Nëse dëshironi të keni një shikim normal dhe të qëndroni gjithmonë e re,shtoni në planin tuaj ushqimor sa më shumë selino. Duke konsumuar pak selino çdo mbrëmje, do t’i dhuroni trupit tuaj të gjitha këto përfitime të dobishme. Vlen të theksohet fakti se sa më e errët të jetë selinoja, aq më shumë vlera ushyese ka.

Vlerat ushqyese
Nje kupe me cop ate grira selinoje permban: (1)
· 16 kalori
· 0% yndyre
· 1 gram proteine
· 5 gram fiber
· 5 miligram vitamin K (37%)
· 36 miligram folate (9%)
· 22 miligram vitamine A (9%)
· 263 miligram potasium (8%)
· 1 miligram vitamine C (5%)  – 40 mg kalcium (4%)

 

error: Nuk lejohet kopjimi!