Çfarë mund të konsumoni për mëngjes

Çfarë mund të konsumoni për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës s. Ai asnjëherë nuk duhet neglizhuar. Mirëpo ju jeni në aktivitete të ndryshme dhe jo gjithmonë mund ta konsumoni këtë vakt.
Ja cilat janë 10 ushqimet më të mira që ju mund të konsumoni çdo mëngjes:
Tërshëra
Tërshëra është mëngjesi më i mirë për personat që dashurojnë drithërat. Është e pasur me fibra beta-gluka, e cila ul kolesterolin dhe iu bën të ndiheni më mirë. Gjithashtu tërshëra përmban edhe  antioksidantë..
Vezët
Vezët janë padyshim të shëndetshme dhe të shijshme. Ato janë të pasura me proteina dhe lëndë të tjera ushqyese. Ajo përmirëson përqendrimin, zhvillon trurin dhe mbron sytë. Veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve dhe jo pa arsye.
Kosi
Kos  është i butë, i shijshëm dhe ushqyes. Ai është i pasur me proteina, ndihmon në uljen e oreksit dhe në humbjen e peshës.
Frutat
Fruta mund të jetë një pjesë e shijshme e një mëngjesi ushqyes. Fruti është një burim i mirë i vitaminave, kaliumit dhe fibrave. Ajo gjithashtu përmban antioksidantë që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes.
Manaferrat
Manaferrat janë të shijshme dhe të pasura me antioksidantë, fibra. Antioksidantët zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve. Manaferrat kanë sasi më të vogël sheqeri se të gjitha frutat e tjera, por më të larta në fibra.
Arrat
Arra janë të shijshme, të kënaqshme dhe ushqyese. Të gjitha llojet e arra janë gjithashtu të larta në magnez, kalium dhe yndyrë të shëndetshme të zemrës. Arrat ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak.
Fara liri
Farat e lirit janë tepër të shëndetshme. Ato mund të përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës dhe të zvogëlojnë nivelin e sheqerit në gjak.
Gjiza
Gjiza është e pasur me proteina, rrit metabolizmin.
Çaji jeshil
Çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme në planet. Çaji jeshil ka shumë përfitime shëndetësore. Ajo përmban një antioksidant të quajtur EGCG, i cili ka përfitime për trurin dhe sistemin nervor.
Kafeja
Kafeja është pija e duhur që ju duhet për të nisur ditën. Ka përqindje të lartë kafeine që përmirëson gjendjen tuaj shpirtërore, përqendrimin dhe memorien.
error: Nuk lejohet kopjimi!