Dietë ideale dimërore

Dietë ideale dimërore

 

Dita e parë
Mëngjesi 1 fetë bukë thekre me 1 cope djath dhie,1 gote leng molle
Paradite : 1 portokall
Dreka: sardele te shoqeruara me gjethe dafine dhe ereza,pule me fasule te bardha,sallate jeshile
Pasdite:qitro dhe kivi
Darka: bollgur 90gr dhe sallate domatesh,mish lepuri 100 gr ne furre me kerpudha e parmixhiano,25 gr buke e thekur,komposto me bajame,fistike e boronica

Dita e dytë
Mëngjesi : 1 kokerr veze e zier,25 gr buke e zeze,caj jeshil
Paradite : gjysëm kokrre qitro
Dreka: fileto vici ne zgare 100 gr,makarona al dente me kerpulla,sallate jeshile,kivi dhe qitro
Pasdite: fara tershere me cokollate
Darka: supe me karrota,presh dhe selino te bardhe,salmon krudo,pure bizelesh 90 gr,25 gr buke e zez,1 luge salce kosi

Dita e tretë
Mëngjesi : 2 luge kos,muesli me rrush te thate 2 luge,1 fete molle me lekure,1/4 banane,5 lajthi,5 bajame,2 thelpinj arra.
Dreka: supe krem bizelesh,fileto merluci 100 gr,sallate jeshile,25 gr buke e zeze
Pasdite: kumbulla dhe lajthi
Darka: copeza pule me salce djegese 100 gr,perime te stines gjysem te pjekura,25 gr buke e zeze,nje cope djath,1 kokerr dardhe

Dita e katërt :
Mëngjesi : çaj jeshil,bukë e zezë,1 copë djathë deleje
Dreka: sallatë me fara soje dhe limon,2 kokrra vezë të ziera jo shumë,perime dimri dhe thjerrëza me erëza,sallatë jeshile,25 gr bukë e zezë
Pasdite: komposto molle
Darka: sallate me lakër të kuqe,1 fetë proshutë pa dhjam,pak fistiqe,1 gotë kos pa yndyrë

Dita e pestë
Mëngjesi : kos me rrush te thate, çaj jeshil
Paradite : 2 kajsi
Dreka: mëlçi viçi,sallate perimesh ,1 fete buke e thekur
Pasdite:muesli-ushqim i perbere nga tershere, fruta te fresketa dhe te thata
Darka: sallate rukola,avocado,kastravec,ullinj,mashurka,fileto peshku ne avull

Dita e gjashtë
Mëngjesi : një vezë e zier , një fetë të thekur,leng portokalli
Paradite : ½ banane
Dreka: mish i bardhe pule 100 gr,kungull I mbushur me qepe e domate,sallate me fasule te kuqe dhe speca
Pasdite: fruta te kuqe
Darka: supë me perime,25 gr buke e zeze,mish viçi me perime te stines

Dita e shtatë
Mëngjesi : omletë me një vezë,1 një karrotë te grirë dhe një kungull të njomë,25 gr buke e thekur
Paradite : komposto kumbulle të thata
Dreka: lulelakër,spinaq & brokoli të ziera shoqëruar me sallatë jeshile,krem karamel
Pasdite: leng qitroje dhe kivi
Darka: mish qengji dhe domate gjysem te pjekura, salce kosi 1 luge

 

 

error: Nuk lejohet kopjimi!