Plani ushqimor bazik për diabetikët

Plani ushqimor bazik për diabetikët

Diabeti është një gjendje në të cilën trupi juaj nuk mund të përdorë si duhet apo të ruajë ushqimin për energji. Ajo cfarë i nevojitet trupit tuaj, quhet glukozë, një formë sheqeri. Glukoza vjen nga ushqime si frutat, qumështi, disa perime, ushqimet me niseshte dhe sheqer. Për të kontrolluar glukozën e gjakut (sheqerin), ju duhet të hani ushqime që shëndeetshme, të jeni aktivë dhe mund t’ju duhet të merrni disa pilula dhe/ose insulinë.

Më poshtë do të gjeni disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë deri në momentin që të takoheni me një dietologe.

Këshillat:
1. Hani 3 vakte në ditë në orare të rregullta dhe ndërmjet vakteve të ketë hapësirë jo më shumë se 6 orë. Ju mund të keni benefite gjithashtu dhe nga një vakt i ndërmjetëm i shëndetshëm.

Arsyeja-Të hani në orare të rregullta ndihmon trupin tuaj të kontrollojë glukozën në gjak (nivelet e sheqeri).

2. Limitoni sheqernat dhe ëmbëlsirat.
Arsyeja-Sa më shumë sheqer të konsumoni, aq më i lartë do të jetë glukoza juaj në gjak. Embëlsuesit artificialë mund të jenë të dobishëm.

3. Limitoni sasinë e ushqimeve të pasura me yndyrë, si ushqimet e skuqura, patatinat etj.

Arsyeja-Ushqimet e pasura me yndyrë mund të shkaktojë që ju të shtoni peshë. Një peshë e shëndetshme ju ndihmon të kontrolloni glukozën në gjak (sheqerin) dhe është më e shëndetshme për zemrën tuaj.

4. Hani më shumë ushqime të pasura me fibra si drithërat e plota, thjerrëzat, fasulet e thara, bizele, oriz kaf, perime dhe fruta.
Arsyeja-Ushqimet e pasura në fibra mund t’ju ndihmojnë që të ndiheni të ngopur dhe mund të ulin glukozën në gjak (sheqerin) dhe nivelet e kolesterolit.

5. Nëse jeni të etur, pini ujë.
Arsyeja-Të pini lëngje frutash me sheqerna të shtuara mund të rrisin glukozën në gjak (sheqer).

6.Shtoni aktivitet fizik në jetën tuaj.
Arsyeja-Aktiviteti fizik i rregullt do të përmirësojë kontrollin ndaj glukozës së gjakut (sheqerit).

Plani për një ushqyerje të shëndetshme:
-Pini një gotë me qumësht dhe një hani një copë fruit për të plotësuar vaktin tuaj.

-Alkooli mund të ndikojë në nivelet e glukozës së gjakut dhe të shkaktojë shtimin në peshë. Flisni me një specialist nëse mund të përfshini alkoolin në planin tuaj ushqimor dhe sasinë e rekomanduar.

-Hani më shumë perime. Janë të pasura me lëndë ushqyese dhe përmbajnë pak kalori.
-Përfshini peshkun, mishi i butë, djathi me pak kalori, vezët, ose zgjedhje proteinash vegjetariane si pjesë e vaktit tuaj.

-Kur të planifikoni një vakt, duhet të jeni shumë të kujdesshëm në zgjedhjen e porcioneve.

-Rekomandohet që të gjithë njerëzit me diabet duhet të marrin këshilla nga dietologë të regjistruar.

-Menaxhimi i mirë i diabetit përfshin ushqyerje të shëndetshme, të qënit aktiv dhe të merrni mjekimet e rekomanduara.
-Sigurohuni të hani mëngjes për të filluar sa më mirë ditën.

Menu shembull (për ata që kanë pak oreks)

Mëngjesi:
-Drithëra të ftohta (1/2 e kupës, 125 ml)
-Tost me grurë të plotë (1 fetë)
-1 portokall
– Qumësht pa yndyrë  (1 kupë, 250 ml)
– Gjalpë kikiriku (2 lugë gjelle, 30 ml)
– Çaj ose kafe

Dreka:
-1 sanduiç
-2 feta bukë
-mish pule ose peshk (60 gr)
-Margarinë jo-e hidrogjenizuar (1 lugë caji, 5 ml)
– karrote
-Rrush
-Kos i thjesht me yndyrë të ulët (3/4 e kupës, 175 ml)
-Kafe ose çaj

Darka:
-Patate (1 mesatare) ose oriz (2/3 e kupës, 150 ml)
-Perime
-Margarinë e jo-hidrogjenizuar ( 1 lugë caji, 5 ml)
– Mish  pule, ose peshk(60 gr)
– Kantalupe (1 kupë, 250 ml)
-Qumësht me pak yndyrë  ( 1 kupë, 250 ml)
Çaj ose kafe

Vakti i ndërmjetëm i darkës:
-Djathi me pak yndyrë  (30 gr)
-Krakers (4)

Menu plani shembull 2: (për ata që kanë shumë oreks)

Mëngjesi:
-Drithëra  (1/2 e kupës, 125 ml)
-Tost me grurë të plotë ( 2 feta)
-1 portokall
-Qumësht me pak yndyrë  (1 kupë, 250 ml)
– Djathë me pak yndyrë  (60 gr)
– Çaj ose kafe

Dreka:
Supë (1 kupë, 250 ml)
Sanduiç
-2 feta bukë me grurë të plotë
-mish pule ose peshk (90 gr)
-Feta domateje
-Margarinë jo-hidrogjenizuar (1 lugë çaji, 5 ml)
– karrote
-Rrush
-Kos i thjeshtë me pak yndyrë  (3/4 e kupës, 175 ml)
-Kafe ose çaj
Vakti i ndërmjetëm i mbasdites:
-1 mollë mesatare ose banane e vogël

Darka
-1 patate e madhe
-Perime
-Sallatë jeshile
-Mish pule ose peshk (120 gr)
-1 dardhë mesatare
-Qumësht me pak yndyrë  (1 kupë, 250 ml)
-Çaj ose kafe
Vakti i ndërmjetëm i darkës:
-Gjalpë kikiriku (4 lugë gjelle, 60 ml)
-Krakers ( 4)
-Qumësht me pak yndyrë  (1 kupë, 250 ml)

Rrisni aktivitetin fizik:
-Përfshini aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme.
-Përpiquni të jeni aktiv në sa më shumë ditë të javës.
-Ecni sa më shumë të mundeni, në vend se të ecni me makinë.
-Bëni aktivitete familjare: provoni notin ose patinazhin në vend se të shihni televizor.
-Provoni aktivitete të reja, mësoni të kërceni, luani basketboll etj.

Ndiqni një stil të shëndetshëm jetese:
-Perime dhe fruta
-Produktet e grurit
-Qumështi dhe alternativa të tjera
-Mishi dhe alternativa të tjera
-Kujdes me porcionet që mund t’ju ndihmojnë të mbani apo të arrini një peshë të shëndetshme trupi.

-Përfshini ushqime të pasura me fibra si bukë me grurë të plotë, drithëra, makarona, fruta të freskëta, perime dhe zarzavate.

-Bëni zgjedhje me yndyrë të ulët (prsh qumësht të skremuar) dhe përdorni sasi të vogla të yndyrës së shtuar si vaji dhe salcën e sallatave.

-Zakonet e shëndetshme ushqimore duhet të “ndërtohen” përreth një stili të shëndetshëm jetese- qëdroni aktivë përgjatë ditës.

error: Nuk lejohet kopjimi!