Legjenda dhe vlerat ushqyese të Goji Berry

Legjenda dhe vlerat ushqyese të Goji Berry

Në vitet 618-907 pas Krishtit gjatë Dinastisë Tang një karvan në Rrugën e Mëndafshit u ndal për një pushim në një han dhe vuri re një grua të re duke qortuar dhe duke rrahur një plak.

Një tregtar iu afrua dhe e pyeti vajzën: “Përse po sulmoni dhe abuzoni me këtë person të moshuar?”

 

Gruaja u përgjigj: “Unë jam duke e disiplinuar nipin e madh. Nuk është biznesi juaj.

“Gjithkush që dëshmoi skenën u trondit nga reagimi i tij. Hetimet e mëtejshme zbuluan se zonja ishte më shumë se treqind vjeç!

Plaku u ndëshkua sepse nuk pranoi të merrte një lloj bari, duke filluar nga mosha.

I çuditur nga magjia e bimëve, tregtari ju përul zonjës me respekt dhe pyeti: “A mund të jem aq i guximshëm ta pyes zonjën se çfarë lloj bari magjik ajo merr?”

Gruaja u përgjigj: “Kjo barishte ka pesë emra. Ju merrni një pjesë të ndryshme të bimës çdo sezon. Në pranverë marrim gjethet e saj, të cilat njihen si bari i esencës së qiellit. Në verë ju merrni lulet e saj, të cilat njihen si barishte e jetëgjatësisë. Në vjeshtë ne marrim frytet e saj, të cilat njihen si Goji. Në dimër ju merrni pjese te rrënjëve të saj, e cila njihet si lëkura dhe kocka e tokës, ose shkopi i hyjnive. Duke marrë këto katër pjesë në katër stinët respektivisht, do t’ju japë një jetë të gjatë si qielli dhe toka.

 

Përfitimet kryesore te Goji Berry

-Ndikojne ne jetegjatesi dhe luftojne plakjen fizike e mendore fale sasise se larte te antioksidanteve

-Ndikojne ne permiresimin e cilesise se gjumit

-Balancojne nivelin e sheqerit ne gjak,parandalojne fillimin e diabetit

-Mbrojne te cmuaren ADN perberesin me te rendesishem te trupit

-Ndihmojne ne humbjen e peshes

-Permiresojne pamjen fizike,ndikojne per te pasur lekure dhe floke te shendetshem

-Lehtesojne dhimbjen e kokes

-Lehtesojne ankthin dhe stresin

-Stimulojne sekretimin e HGH hormon i rritjes te njeriu,i quajtur edhe hormoni i te rinjve

-Ulin tensionin e larte te gjakut

-Ruajne nivelet e duhura te kolisterolit ne gjak

-Parandalojne shfaqjen e semundjeve kanceroze

-Rrisin forcen dhe energjine

-Rrisin libidon dhe funksionin seksual

-Forcojne muskujt dhe kockat

-Permiresojne tretjen

-Forcojne zemren dhe parandalojne fillimin e semundjeve te zemres

-Kontrollojne dhe luftojne kancerin

-Lehtesojne kollen kronike dhe te thate

-Ndihmojne ne rritjen e pjellorise

-Jane nje mbeshtetje e madhe ne fazen e menopauzes

-Permiresojne kujtesen

Goji Berry përmban 500 here më shume vitamine C se portokalli, ato janë të pasura me kalcium, hekur dhe proteina. Nxitojnë metabolizmin, sistemin imunitar dhe prodhimin e energjisë, ndihmojnë gjumin, kujtesën dhe forcojnë flokët. Ato përmbajnë shumë beta carotene, dhe janë shumë të dobishme për shikimin.Janë të pasura me vitamina B, kripëra minerale dhe acide yndyrore ! Për t’u siguruar për të gjitha këto përfitime … t’i merrni ato në mënyrë të vazhdueshme dhe në sasitë e duhura .. nuk duhet te hani një kilogram Goji në ditë që të fitoni një jetë shekullore! Raporti i rekomanduar është 15-20 gramë në ditë, çdo ditë.

– Goji Berry mund të ndihmojë në shërimin e kancerit duke stimuluar rritjen e qelizave të shëndetshme. Në pacientët me kancer, kanë treguar një reagim pozitiv deri në 250% më shumë se sa merret me drogë tradicionale .

– Rritja e pjellorisë : Goji Berry janë përdorur për një kohë të gjatë nga shumë mjekë aziatikë në trajtimin e infertilitetit të burrave dhe grave .

–  Forcon gjakun: rrit prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut , qelizat e bardha të gjakut dhe trombocitet. Trajton mungesën e palcës së eshtrave.

– Zvogëlon efektet toksike të kimioterapisë dhe rrezatimit : në fund të një hetimi mjekësor ka patur rezultate me rëndësi të konsiderueshme; pacientët që marrin Goji Berry gjatë seancave të kimioterapisë në luftën kundër kancerit të mushkërive, patën efekte më të mëdha pozitive dhe kjo lejoi të përdorte doza më të ulëta të substancave radioaktive.

– Redukton simptomat e menopauzës .

– Ndihmon në riparimin e ADN-së (struktura më e rëndësishme kimike e trupit tonë) duke penguar mutacionet që mund të shkaktojnë kancer.

– Përforcon muskujt dhe eshtrat

– Kuron kollën kronike dhe të thatë.

– Zvogëlon ankthin dhe stresin

– Ruajtja e funksionit normal të veshkave.

– Përmirëson kujtesën.

– Stimulon gëzimin e qetësisë dhe lehtëson frymën: duket se konsumi i vazhdueshëm i kokrrave të Goji Berry sjell gëzim .

– Përmirëson tretjen .

Informacion i marre nga https://www.instagram.com/gojiberryalbania/

error: Nuk lejohet kopjimi!