Archive for Category: Produkte ushqimore A-Z

A mund të shkaktojnë produktet e sojës diarre?

E përdorur zakonisht si zvëndësues për bulmetin, produktet e sojës po bëhen gjithnjë e më shumë popullore. Megjithatë në disa njerëz mund të cojnë në diarre dhe simptoma të tjera gastrike. Nëse zhvilloni diarre menjëherë pasi keni konsumuar produkte soje, ju me shumë gjasa mund të keni intolerancë ose...

Read More

Humbja e peshës me Metforminë

-Si funksionon, benefitet dhe efektet anësore E keni të vështirë të kufizoni veten që të mos hani gjatë gjithë kohë? Keni fituar shumë peshë? Apo doktori juaj sapo ju tha që keni vezore policistike? Nëse përgjigjia për të gjitha këto pyetje është po, atëherë shanset janë që trupi juaj...

Read More

32 benefitet e lëngut të karrotave

Konsiderohet si një nga perimet më të fuqishme në botë, padyshim që karrota mund të quhet një super ushqim. Qoftë e gatuar apo e papërpunuar, kjo perime e shijshme është një pjesë integrale e cdo kuzhine.Por e dinit që konsumimi i lëngut të karrotave mund t’ju sillte më shumë...

Read More

30 ushqimet e pasura me fosfor

Çfarë është fosfori dhe pse është kaq i rëndësishëm? Dhe pas kalciumit, fosfori është minerali më i bollshëm në trup. Ajo cfarë e bën më të rëndësishme janë funksionet e ndryshme-sillet si një “bllok” ndërtues për kockat dhe dhëmbët dhe madje ndihmon në ruajtjen e energjisë së...

Read More

Kafeja jeshile për humbje peshe

Ekstrakti i kafesë jeshile është një nga më të njohurit përsa i përket suplementëve të humbjes së peshës në botë. Eshtë forma e papjekur e kafesë që përmban sasi të larta të acidit klorogjenik. Studimet kanë treguar që acidi klorogjenik parandalon akumulimin e yndyrës viskeroze, ka veti mbrojtëse anti-inflamatore...

Read More

Lychee – qershia kineze

Lychee është frut i familjes, Sapindaceae. Lychee është një frut tropikal me origjinë nga Guangdong dhe Fujian provinca në Kinê ku kultivimi i tyre eshte dokumentuar në 1059. Lychee është paketë me vlera ushqyese shumë të mira për shëndetin si: vitamina, minerala dhe mjaft ushqyes si  vitamina C, vitamina B6,...

Read More

Përfitimet e konsumimit tê çajit

33 benefitet e çajit Çaji është një pije e rëndësishme mijëra-vjeçare dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme kulturore në shumë shtete të botës, si pjesë e ceremonive madhështore por edhe për të filluar revolucione. Por çaji nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë dhe për paraqitjen botërore...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!