Archive for Category: artikuj

Supë-krem me kërpudha

Kërpudhat janë burim shumë i mirë për të rritur nivelet e vitaminës D. Kërpudhat janë gjithashtu burimi i vetëm vegjetarian i vitaminës D. Ergosteroli që gjendet tek kërpudha kthehet në vitaminë D kur ekspozohet në dritën e diellit. Seleniumi dhe ergothioneine që gjenden tek kërpudhat mund të ndihmojnë në...

Read More

Si të shtoni më shumë hekur në dietën tuaj

Nëse nuk merrni sasinë e rekomanduar të hekurit mund të përjetoni dhimbje koke, lodhje dhe marrje mendsh. Hekuri ka një rol vital në shumë funksione të trupit. Eshtë celësi për transportimin dhe ruajtjen e oksigjenit dhe gjithashtu është një komponent i enzimave të caktuara që janë të nevojshme për...

Read More

Arsyet e fshehura pse ju nuk po humbni dot peshë

Nëse po ndiqni të gjithë hapat si duhet, por sërish nuk po humbni peshë, janë disa faktorë që mund t’i merrni me konsideratë. Ju mund ta keni dëgjuar me mijëra herë: Humbja e peshës është e thjeshtë, thjesht hani më pak e ushtrohuni më shumë. Epo, ndoshta jo! Janë...

Read More

6 ushqimet që duhet (ose jo) të konsumoni nëse po përpiqeni të bëheni nënë

Perimet me gjethe jeshile Perimet me gjethe jeshile janë të pasura me përbërje beneficiale që përfshijnë antioksidantët, lëndët ushqyese që mbështesin detoksifikimin e shëndetshëm, fibrat që mbështesin tretjen dhe hekurin për nivele të shëndetshme të energjisë. E rëndësishme është dhe prania e folatit. Folati është një vitaminë me të...

Read More

10 proteinat më të mira për humbje peshe

Nëse po përpiqeni të humbni disa kile, sigurohuni që të konsumoni proteinat e duhura. Ushqimet që kanë përmbajtje të lartë proteinike kërkojnë më shumë kohë për t’u tretur dhe metabolizuar që do të thotë që do të humbni më shumë kalori në përpjekje për t’i tretur ato. Jo vetëm...

Read More

Rreziqet e nitritit të natriumit që nuk mund t’i injoroni

Të klasifikuar në 2015 si kancerogjenë, mishrat e përpunuar kanë qenë në qendër të interesit publik dhe kërkimet shkencore kanë treguar që mishërat e përpunuar çojnë në gjendje vdekjeprurëse. Pra si është puna me mishrat e përpunuar që sjellin efekte kaq negative në shëndet? Pjesa e problemit shtrihet në...

Read More

3 mënyra për të përmirësuar tretjen dhe shëndetin e zorrëve

 Stresi, hormonet, ushtrimet madje dhe gjenetika luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e sistemit tuaj tretës. Por rolin më të rëndësishëm e luajnë zgjedhjet tuaja ushqimore. Zorrët tuaja janë qendra e gjendjes suaj fizike dhe mendore pasi ju udhëzojnë drejt mirëqënies në përgjithësi. Ushqimi që hani “udhëton” nga...

Read More

Mikrobioma-Implikime për shëndetin global

Përfundimet që shkenca ka nxjerrë gjatë dekadës së fundit tregojnë më shumë për rolin e mikrobeve në shëndetin tonë. Tashmë është e qartë që më shumë se 100 trilionë mikrobe jetojnë brenda nesh, duke luajtur një rol thelbësor në trupin e njeriut. Bakteriet që jetojnë brenda zorrës së trashë...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!