Archive for Author: admin

Përfitimet e ushqimeve të pasura me kalium

1. Përmirësimi i shëndetit të zemrës Një zemër e shëndetshme patjetër që rreh sic duhet. Kur flitet për ritmin e zemrës, potassiumi luan një rol të drejtpërdrejtë për t’u siguruar që ritmi është normal. Nëse keni probleme me ritmin e zemrës, një mangësi kaliumi mund të jetë një shkak...

Read More

Top ushqimet e pasura me kalium

Ka shumë arsye për t’u siguruar që po konsumoni një sasi të mjaftueshme të ushqimeve të pasura me kalium. Kaliumi është një lëndë ushqyese thelbësore e përdorur për të ruajtur ekuilibrin e lëngjeve dhe elektroliteve në trup. Është gjithashtu minerali i tretë më i bollshëm në trup dhe...

Read More

Një dietë e ekuilibruar për vegjetarianët

Një dietë vegane shpesh pranohet që është e shëndetshme dhe mendohet se ndihmon në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë, disa kancereve dhe diabetit të tipit 2. Sidoqoftë, nëse jeni një vegan me kohë të plotë, është e rëndësishme që...

Read More

Një dietë e balancuar për meshkujt dhe femrat

Një dietë e mirëbalancuar përcakton lloje të ndryshme të ushqimeve që duhet të hani dhe në çfarë përmasash. Këto përfshijnë disa rregulla të thjeshta për të ndjekur, si prsh për të marrë një minimum prej pesë porcionesh të frutave dhe perimeve në ditë, duke përfshirë drithërat e plota ,...

Read More

10 MENYRA EFEKTIVE SI TE KUJDESEMI PER DHIMBJEN E VESHKAVE

Veshkat jane nje nga organet me jetike ne trupin tone. Veshkat largojne toksinat nga trupi jone,mbrojne metabolizmin tone dhe ruajne kontrollin e presioni te gjakut. Shpesh here ju mund te keni dhimbje te shpeshta te veshkave te cilat mund te krijohen nga shume asye si: mos ushqyerit shendetshem, konsum...

Read More

Sallatê me drithêra e fruta pylli

Sasia: rreth 4 kupa Koha e pregatitjes: 5 minuta Koha e gatimit: rreth 20 minuta per drithrat Koha Totale: rreth 25 minuta Perberesit: • Sallate : rreth 2 kupa drithra te gatuara( zakonisht perdorim manaferra gruri,provoni sallate quinoa , elb etj.. dhe miksojini ose pershtatini sipas deshires) • Rreth...

Read More

Dieta me 1200 kalori

MENUJA E DIETËS 1200 KALORI DITA 1 MËNGJESI: komposto me fruta te thata , 1 fetë bukë integrale , qumësht i skremuar, reçel kajsie (1lugë gjelle) PARADITE : çaj jeshil me limon DREKA: supë me kungull osé supë e ftohtë jeshile pikante, një sallatë me jeshillliqe PASDREKE: 1 kokërr...

Read More

Dieta dimërore

Cilët ushqime rekomandoni për stinën e dimrit? Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!