Arêsyet pse duhet të konsumojmë në darkë presh

Arêsyet pse duhet të konsumojmë në darkë presh

 

1. Nëse konsumoni  në darkë presh Ju keni shumë gjasa për të humbur peshë.

Preshi  është një ushqim i shkëlqyer për t’u përfshirë në darkën tonë, pasi janë me mjaft vlera ushqyese dhe përmbajnë pak kalori.
Preshi perbehet kryesisht nga uji. Për më tepër, ato përmbajnë shumë fibra dhe shumë pak kalori.

Në 100 gram presh ka 83 gramë ujë, një gram proteina dhe 2 g fibra.Duke ngrënë kete në darkë, ne do t’i sigurojmë trupit vitaminat si A, B6, C, K dhe minerale të shumta (hekur, kalcium, magnez, mangan).

Nëse kombinojmë preshin  me perime të tjera po aq të lehta ne do të kemi sukses në humbjen e peshës në një mënyrë të shëndetshme.

 

 

2. Kujdesuni për tretjen për të fjetur më mirë

Këtu është një fakt shumë interesant: Preshi është  perimja e vetme që përmbajnë substanca prebiotike, ose një lloj i baktereve të mira që na ndihmojnë për të asimiluar më mirë lëndët ushqyese.

Ato kujdesen për florën tonë të zorrëve duke përmirësuar kështu tretjen tonë.

Le të mos harrojmë, pra, se preshi do të na ndihmojë të fleme më mirë, pa ajër në stomak, pa ënjtje dhe pa ndjenjë të rënduar.

 

3. Preshi ndihmon në luftën kundër infeksioneve

Preshi  ka veti antibakteriale dhe, edhe pse jo po aq te fuqishme sa hudhra, gjithashtu ka një përbërës të ngjashëm të quajtur alliinase.

4. Preshi  lufton mbajtjen e ujit
Darka është një vakt i rëndësishëm. Shumë prej nesh, megjithatë, nuk i kushtojnë vëmendje të duhur dhe i marrin të gjitha llojet e ushqimit gjatë vaktit të mbrëmjes.

Ritensioni hidrik ose mbajtja e ujit lidhet me stilin e jetës, prandaj është e nevojshme të bëjmë ndryshime të vogla nëse duam të luftojmë këtë problem.

Preshi ne fakt është një perime efektive për të luftuar mbajtjen e ujit, në sajë të marrjes së balancuar të kaliumit dhe natriumit.

Për më tepër, pasuria e saj e fibrave do të na ndihmojë të eliminojmë lehtë toksinat.

5. Preshi forcon sistemin tonë imunitar

Preshi ështê një burim i rëndësishëm i vitaminës A dhe si rezultat ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.

Vitaminat K, C dhe mangan janë gjithashtu aleatë të mirë për të forcuar qelizat tona të bardha të gjakut.

Dhe ne nuk duhet te harrojmë se duke ngrënë presh në darkë, ne do të ulim nivelin e homocisteinës në gjak.

 

 

 

error: Nuk lejohet kopjimi!